Otomasyon Nedir? - EKONT Endüstriyel Kontrol PLC Otomasyon ve Biliim Sistemleri
  EKONT Endüstriyel Kontrol PLC Otomasyon ve Biliim Sistemleri .: Ana Sayfa | Site Haritasi | Iletisim :.  
    Son Güncelleme:<p>05.02.2010 16:23:49</p>  
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | rnlerimiz | Dier Hizmetlerimiz | Otomasyon Nedir?

Dier rnler
Danmanlk ve Proje Ynetimi
erik Ynetim Sistemi
Uygulama Gelitirme
Otomasyon ve scada
Otomasyon Sistemi Nedir?
PLC Kullanm Amac
Tasarmclar ve Firmalar in
PLC Marka ve Modelleri
Bilgi Ynetimi

rn hakknda Soru Sor
Sipari Ver Satn Al

 
Otomasyon Nedir?>

Günümüzde en çok kullanlan kelimelerden biri haline gelen otomasyon kavram çeitli biçimlerde ifade edilmektedir. Bu tanmlamalarn en anlalr ve ksa olann Meydan Larusse'dan alnt yaparak ve yorumsuz olarak aktaralm.

Otomasyon: Endüstriyel, tarmsal, idari ve bilimsel ilerin yürütülmesinde insan müdahalesinin bir ölçüde veya tamamen ortadan kaldrlmas; otomatikletirme ilemi. Basit bir frnn scaklnn denetlenmesi ve ilem evrelerinin devreye konulmas gibi yaln ilemlerden bir kimyasal prosesin bilgisayarla yürütülmesi gibi karmak ilemlere kadar pekçok konuda otomasyondan yararlanlmaktadr. Otomasyon, genel olarak tasarlanan sürecin yeniden elden geçirilmesi ve edinilmi alkanlklarla geleneksel çözümlerin birlikte yardmn gerektirir. Alglayclar, koullayclar, yükselteçler, düzenleyiciler, bilgi kaynaklar ve nihayet bilgisayarl ekipmanlar veya bilgisayarn bizzat kendisidir.

Endüstride kolay ve güvenilir üretim ve yönetimi, temelde prosesin doru iletilmesi ve her admnda kontrol edilmesiyle mümkündür. Bu ekilde bir prosesi planlarken, daha az insan gücü ile daha kontrollü ve kaliteli üretim için en iyi yardmcmz otomasyon olacaktr.Otomatik kontrolün endüstride ilk yerlemeye bald tarihte pekçok sistem rölelerle veya özel olarak tasarlanm elektronik kartlarla kontrol ediliyordu. Bu sistemlerin çok maliyetli olmas yannda karmak yaps, arza takibinin zorluu ve yeni teknolojik gelimelere açk olmamas gibi daha birçok sorunuda beraberinde getirmekteydi. Ayn zamanda reçete ileme, veri toplama, deerlendirme ve raporlama özelliklerinde yoktu. te bu nedenlerden dolay PLC'ler (programlanabilen konroller) ve SCADA (veri tabanl gözetleme ve kontrol sistemeleri) dodu.

Ancak gelien teknoloji beraberinde yeni sorunlarda getiriyordu. Bunlar teknolojinin hzna ayak uyduramayan sistemlerdi. Yedek parça bulamad için çöpe atlan sistemler, her biri otomatik çalt halde birbirinden habersiz ve kontrolsüz çalan makina gruplar, iletmeleri büyük maliyetler gerektiren yeni araylara sürüklemekteydi.

Fabrikanza yada iletmenize yerletirmek istediiniz kontrol sisteminin yapsna seçerken hangi konulara dikkat ettiinizi tahmin etmek. Aklnza ilk gelen soru; seçtiiniz yapnn en ekonomik çözüm olup olmaddr. Baz zamanlarda srf daha ekonomik diye tercih ettiiniz bir yap, belki o anda sizin iyi bir seçim olabilir.

Fakat iletmenizin gelecei açsndan baktnzda yeni teknolojik gelimelere ne kadar cevap verebilecei ikinci önemli soru olarak karnsza çkar. Ancak teknolojideki bu gelimeler o kadar hzl ki, siz daha sorunun cevabn düünürken sisteminizin demode olabilir. Bunun için yaplmas gereken anlayacanz gibi daha balangçta en iyi karar verebilmektir.

Bize göre seçeceiniz sistem modüler, yeni teknolojik gelimeleri destekleye bilecek normlarda ve üniversal bir yapda olmaldr. Üretimde insan faktörünü minimuma indirecek ekilde, yani üretimin verimini ve kaliteyi artracak yapda olmaldr. Doru zamanda, doru verilerle ve planl olarak imalat yapa bilecek performans göstermelidir. En az maliyetle günün teknolojisini yakalayabilmedir. Buda ancak sisteminizdeki her noktay denetleye bilen üniversal bir kontrol ünitesi (PLC), bu kontrol ünitesine bal olarak çalan veri toplama deerlendirme, raporlama ve reçete görevlerini üstlenen bir SCADA sistemi, sistemi meydana gelebilecek arzalar, hazrlanan raporlar kullancya sunan yazc üniteler ve iletmenin dier birimlerini sistemi izleyebilmesinin salayabilen terminallerle meydana getirilen bir yap ile salanabilir.

<<Uygulama Gelitirme|Otomasyon Nedir?|Otomasyon ve scada>>Copyright © 2018
| rnlerimiz | Hakkmzda | zmlerimiz | Portfymz | letiim | Sipari |
XML versiyonu iin tklaynz Bu site DyNA erik Ynetim Sistemi zerinde almaktadr.
Site Map Site Map