PLC Marka ve Modelleri - EKONT Endüstriyel Kontrol PLC Otomasyon ve Biliim Sistemleri
  EKONT Endüstriyel Kontrol PLC Otomasyon ve Biliim Sistemleri .: Ana Sayfa | Site Haritasi | Iletisim :.  
    Son Güncelleme:<p>05.02.2010 16:23:49</p>  
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | rnlerimiz | Dier Hizmetlerimiz | PLC Marka ve Modelleri

Dier Kategoriler
Danmanlk ve Proje Ynetimi
erik Ynetim Sistemi
Uygulama Gelitirme
Otomasyon Nedir?
Otomasyon ve scada
Otomasyon Sistemi Nedir?
PLC Kullanm Amac
Tasarmclar ve Firmalar in
Bilgi Ynetimi


 
PLC Marka ve Modelleri

PROGRAMLANABLR LOJK DENETLEYCNN TANIMI (PLC)
Bu günün rekabet dünyasnda, bir iletmenin salam temellere otura bilmesi için, verimli, mali açdan etkin ve esnek olmas gerekir. malat ve iletme endüstrilerinde, bu dururn endüstriyel kontrol sistemlerine olan talebin artmasyla önem kazanmtr. Çünkü otomatik kontrol sistemleri hz, güvenlik, kullanm esneklii, ürün kalitesi ve personel says bakmndan iletmelere çeitli avantajlar sunmaktadr.

PLC otomasyon sistemleri

Günümüzde bu avantajlar salayan en etkin sistem PLC veya PC tabanl kontrol sistemleridir. PLC li denetimde dijital olarak çalan bir elektronik sistem, endüstriyel çevre koullarnda salanmtr. Bu elektronik sistem dijital veya analog giri/çk modülleri sayesinde makine veya ilemlerin birçok tipini kontrol eder. Bu amaçla lojik, sralama, sayma,veri ileme,karlatrma ve aritmetik gibi fonksiyonlar programlama destei salayp buna göre girileri deerlendirip, çklara atayan, bellek, giri/çk, CPU ve programlayc bölümlerinden oluan entegre bir cihazdr.

PROGRAMLANABLR LOJK DENETLEYCLER VE TARH GELM

Tümüyle programlanabilir ilk denetleyiciler, 1968 ylnda mühendislik alannda danmanlk yapan Bedford Associates adl bir firma tarafndan gelitirilmitir. (Firmann ad daha sonra Modicon olarak deitirilmitir.) lk programlanabilir mantk denetleyici (PLC), özel bilgisayar kontrol sistemi olarak, General Motors Hydramatic Bölümü için özel olarak tasarlanmtr, 084 ad verilen bu ilk model üzerinde bir çok düzenleme yaplm ve bunun sonucu olarak 1970lerin ilk yllar boyunca 184 ve 384 modelleri gelitirilmitir.

PLC otomasyon sistemleri

Bu dönem boyunca Modicon, dier iki modül olan 284 ve 1084 modellerini de üretmi ve bunlar 484 modeli izlemitir. Bu sistem, bir ilemcinin 256 giri ve 256 çk denetlemesini mümkün klmtr.
1977'de Modicon, Gould Inc. Tarafndan satn alnd. 1978 ylndan, dier modicon PLC'Ierinin birbirleri ile veri aktarmna olanak salayan Modbus veri devresi tasarland.1980'de Modicon küçük, tek parça, düük maliyetli ve güçlü bir PLC sistemi olan 84 Micro'yu piyasaya sürmütür. Bu sistem; 64 Giri/Çk, sayclar, zamanlayclar, sralayclar ve matematik fonksiyonlarndan olumaktayd.

PLC otomasyon sistemleri

Geleneksel olarak PLC aadaki ekilde gösterildii gibi ana 3 bölüme ayrlmtr; Bu bölümler:

1- Central Processing Unit (CPU) Merkezi lem Birimi
2- The Input/Output (I/O) Section : Giri/Çk Bölümü
3- The Programming Device: Programlama Makinesi

(CPU) Merkezi lem Birimi PLC sisteminin beyni olup içerisinde çok çeitli lojik kap devreleri mevcuttur. CPU bir mikroilemci tabanl sistem olup kontrol röleleri, sayc, zamanlayc gibi fonksiyonlar yerine getirir. CPU; çok çeitli sensör devrelerinden gelen giri bilgilerini okuyarak memory�deki depolanm kullanc programn yerine getirerek, uygun çk komutlarna ve kontrol devrelerine gönderir. lemci ve I/O (Input/Output) modülleri tarafndan, kullanlan düük seviyeli voltaj için bir doru akm doru akm güç kayna gereklidir. Bu güç kayna CPU çats altnda olabilecei gibi; PLC sistemi bünyesinde bamsz fakat PLC sistemine bal olabilir. I/O ksm Giri ve Çk modüllerinden ibarettir. I/O sistem formlar denetleyiciye balanan cihazlar aracl ile irtibatlandrlr. Bu interface�in amac; harici cihazlara çeitli sinyaller alma gönderme durumlardr. Input cihazlar örnein; push-button (dokunulduun ON, brakldnda OFF) Limit switches (snr anahtarlar) sensörler, seçici anahtarlar thumbwheel anahtarlar input modülü üzerindeki terminallere irtibatlanr.

Output cihazlar örnein küçük motorlar gibi, motor balatclar, solenoid valfler, ve gösterge klar çk modülü üzerindeki terminallere irtibatlanr. Bu cihazlar ayn zamanda günlük hayatta bavurulan elemanlardr. stenen Program, Programlama cihaz veya terminal ile ilemcinin belleine yüklenir. Bu program röle ladder lojii kullanlarak girilir. Program, asl denetim veya makinelere kadar ardl ilemlerle sonuçlandrlr.

PLC otomasyon sistemleri


<<Tasarmclar ve Firmalar in|PLC Marka ve Modelleri|Bilgi Ynetimi>>Copyright © 2018
| rnlerimiz | Hakkmzda | zmlerimiz | Portfymz | letiim | Sipari |
XML versiyonu iin tklaynz Bu site DyNA erik Ynetim Sistemi zerinde almaktadr.
Site Map Site Map